מזרן ואיכות שינה

1 זמן קריאה 22 צפיות

אדם מבלה בממוצע שליש מחייו בשינה. היות ומדובר בפרק זמן כה משמעותי, התעשייה והמחקר סביב "עולם השינה" הינם מפותחים ביותר. לא אחת, מומחים העוסקים בתחום טוענים כי קיים קשר ישיר בין איכות השינה לבין בריאות פיסית ונפשית. למשל, מדענים מאוניברסיטת פנסילבניה האמריקנית פרסמו לאחרונה (2011) ממצאי מחקר המצביעים על כך ששינה איכותית ורצופה מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית. במסגרת המחקר הנ"ל, נמצא כי אנשים אשר ישנים פחות מ-7 שעות בלילה חשופים למחלות פי שלוש יותר מאנשים אשר אינם מתעוררים אלא בחלוף 8 שעות.

החיים בישראל יכולים להיות מלחיצים ואינטנסיביים. היות ותנומה טובה מובילה בדרך כלל לאיכות חיים ולרוגע נפשי ופיסי, יותר ויותר ישראלים מבקשים למקסם את חוויית השינה שלהם. אחת הדרכים הפופולאריות לעשות כן מתחילה בשינה על מזרן איכותי. שוק המזרנים בישראל, בדומה לענף המזרנים בכל העולם, נמצא בשנים האחרונות בתנופה מסחררת.

לדוגמא, אם בעבר היה ניתן לרכוש מזרן איכותי רק עבור מיטה זוגית, ומזרנים למיטות יחיד היו "סטנדרטיים לחלוטין" – היום, גם מיטות קטנות נהנות ממזרנים ברמה הגבוהה ביותר. מדי שנה, נכנסים לשוק המזרנים מוצרים חדשים רבים ומעצבים מציגים מיטות מודרניות מרהיבות. הכול בשביל להפוך את השינה ל"חוויה מעולם אחר".

מזרון קפיצים – קפיצה לשינה מוצלחת

המושג החם ביותר בשוק המזרנים המקומי הינו – מזרון קפיצים. ארבעה מכל חמישה מזרנים המשווקים בישראל מיוצרים בטכנולוגיית הקפיצים. מזרון קפיצים יכול להגיע בשני סוגים עיקריים – קפיצים משולבים (המהווים יחידה אחת) או קפיצים מבודדים (הארוזים בנפרד, כל אחד בשרוול משלו).

בדומה לכל מזרן, גם מזרון קפיצים נמדד (בין השאר) על פי קושיו. קושיו של מזרון קפיצים מושפע ממספר גורמים – עובי חוטי הברזל אשר מרכיבים את הקפיצים, צפיפות הקפיצים, מספר הקפיצים ותהליך עיבוד חוטי הברזל לסלילי קפיצים. מזרון קפיצים הבנוי בשיטה הבודדת הינו בעל יתרון משמעותי מבחינת השפעת הקפיצים זה על זה. על פי רוב, מזרן המיוצר בטכנולוגיה זו פופולארי בקרב רוכשי מיטה זוגית (וזאת משום שתנועות בצד אחד של המזרן אינן מורגשות בצד השני). מבחינת מזרון קפיצים המיוצר בשיטה המשולבת, יתרונו נובע מכך שהוא מאפשר חלוקה נכונה וראויה של שטח פני הגוף על גבי המזרן.

איכות שינה ואיכות חיים

היות ואיכות השינה מתקשרת באופן ישיר לאיכות החיים, עולם המזרנים עבר בתקופה האחרונה תמורות משמעויות ביותר. לדוגמא, רכישת מיטה זוגית כיום עוסקת בראש ובראשונה בהתקנת מזרן איכותי. כמו כן, סוג המזרן ואיכותו הינם בעלי משמעות גדולה גם בעת רכישת מיטה עבור ילדים ובני נוער. מיותר לציין כי פעמים רבות, בעיקר בגילאי העשרה המאוחרים, גם צרכנים אלה מעוניינים לישון על מיטה זוגית (ולא פחות). היות וקיים קשר ישיר בין מזרן איכותי לבריאות פיסית ונפשית, אין ספק כי לינה טובה איננה עניין של מה בכך.

כפי שצוין לעיל, ככל שמדובר בצרכנים הישראלים, מזרון קפיצים הינו הפופולארי ביותר. אין ספק כי מזרון קפיצים, על שני סוגיו (קפיצים בודדים או משולבים), יכול לספק חוויית שינה חלקה ורצופה. דברים אלה נאמרים ביתר שאת בעולמנו כיום, כאשר כמעט כל חדרי השינה אינם כוללים רק ארבע קירות ובמרכזם מיטה זוגית. חדרי השינה בתחילת המילניום השלישי "טומנים בחובם" גירויים רבים. מלבד המיטה, רובנו מחזיקים בחדר גם מספר מוצרים אלקטרוניים כגון טלוויזיה, מחשב, טלפון נייד וכדומה. אי לכך, חשוב כי שכיבה על מזרן לקראת שינה (או סתם בזמן מנוחה) תעניק לנו תחושת ביטחון ורוגע.

לסיכום :

עולם השינה נמצא במוקד המחקר והתעשייה בשנים האחרונות. כפועל יוצא מכך, משווקים כיום סוגים שונים של מזרנים בשלל גדלים, עוביים, איכויות וכדומה. יתרה מכך, קיימים בשוק מזרנים איכותיים לא רק עבור מיטה זוגית אלא גם בגדלים קטנים יותר. ניתן אפוא לומר כי מזרון אורטופדי איננו רק מקום לשים עליו את הראש בסוף היום. כפי שצוין לעיל, מזרן איכותי יכול להיות בעל משמעות גדולה ביותר, וזאת משום שהוא משפיע על איכות השינה, אשר ממנה תיגזר איכות החיים.

מה דעתך?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

No Comments Yet.

Previous
הדברה אורגנית – למה זה חשוב?