מרקים בריאים לשיפור התזונה

1 זמן קריאה 35 צפיות

המרק הוא מאכל נפוץ ופופולארי מאוד במטבח המשפחתי ובמטבח הבריא בפרט. עם שכלול המטבח והתפתחות הקולינריה ומאכלי הגורמה, קיבל המרק עדנה מחודשת וכיום הוא כבר לא רק "תרופת סבתא", אלא מאכל קולינרי מבוקש במיוחד. הכנתו לרוב היא פשוטה ומעניינת והוא משביע, מזין ומשרה חום וביתיות. היתרון הגדול של מרק בקרב ההורים, הוא האפשרות להכניס אליו מרכיבים שילדים לא אוכלים בתצורתם המקורית, אך יאכלו עם המרק – כמו ירקות וקטניות למיניהם.

היתרון התזונתי שמכיל המרק, מגיע מהשילוב של המרכיבים לידי מרקם אחד – נוזלים, קטניות, דגנים, ירקות, פירות ומוצרים מן החי. השילוב של כל מרכיבים אלה יחד לא קיים במאכלים אחרים, ויוצר ערך תזונתי גבוה היעיל למערכות הגוף ולמערכת העיכול. המרקים יהיו עשירים בערכים תזונתיים ובסיבים אשר מסייעים לפעילות תקינה, וניתן להשתמש בהם גם כבסיס להכנה של מאכלים אחרים. אז מה כדאי לשלב עם מה ואילו מרקים מובילים בערך התזונתי הגבוה שלהם?

קטניות עם ירקות – שילוב מנצח

המרק מאפשר לנו את האופציה לערבב מרכיבים, שלא תמיד ישתלבו באופן טבעי בהכנת מאכלים אחרים. סוגי הירקות השונים מכילים ערכים תזונתיים גבוהים כשלעצמם, אך שילובם עם הברזל שיש בקטניות הופך את המרק ממנה ראשונה לארוחה של ממש, המכילה את כל מרכיבי המזון.

בזכות הקטניות המרק יהיה סמיך יותר, עשיר יותר ויהווה אופציה משביעה, טעימה ומזינה במיוחד. על מנת לשמור על הערכים התזונתיים של הירקות חשוב להוסיף להם מים רותחים ולא לתת להם לרתוח יחד עם המים, ואם אתם משתמשים בירקות קפואים, הימנעו מהפשרה של הירקות, אשר תגרום לאיבוד ערכים תזונתיים. המרקים האהובים והמזינים בקטגוריה זו אלו המשלבים נזיד עדשים, תבשיל גריסים ואפונה יבשה.

  • מרק עדשים – מרק זה הוא פופולארי ביותר בגלל שהעדשים קלים להכנה וטעמם הפריך משתלב באופן מושלם עם סמיכות הירקות. את העדשים רצוי להשרות במים חמים מבעוד מועד כחצי שעה לערך, ואז ניתן לסנן אותם ולהוסיפם לתבשיל ירקות שהוכן מראש. העדשים משתלבים מצוין עם ירקות כמו סלרי, בצל, שום ועגבניות, והם מעניקים למרק סמיכות וארומה נפלאה.
  • מרק גריסים – היתרון הגריסים הוא הדביקות והסמיכות הטעימה לחיך שנוצרת כאשר הם באים במגע עם נוזלים. כמו העדשים, גם הגריסים פשוטים להכנה – ניתן לסנן אותם ובמהלך הבישול להתאים את רמת הסמיכות המבוקשת עפ"י כמות הנוזלים שמוסיפים. הגריסים משתלבים מצוין עם ירקות כמו גזרים, תפוחי אדמה, פטרוזיליה וסלרי, וערכם התזונתי מסייע למערכת העיכול.

מרק אפונה – היתרון הגדול של מרק האפונה הוא הסמיכות המתקתקה שהיא יוצרת, טעמה המתוק וצבעה הירוק – אפור שמהווה אטרקציה לילדים. הכנתו של מרק האפונה לא מאוד מורכבת, משתלמת מאוד ותתפלאו לגלות באיזה מהירות המרק מתחסל. גם כאן, מבשלים את הירקות קודם, מוסיפים את האפונה ומבשלים. רצוי להוסיף ירקות כמו גזר, בצל, פטרוזיליה ושמיר. ניתן לאכול את המרק לאחר הבישול, אך אם רוצים ליצור מרקם אחיד וקטיפתי יש להעביר את המרק במעבד מזון או בלנדר.

מה דעתך?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

No Comments Yet.

Previous
טיפים לשליטה טובה יותר בהוצאות החודשיות