1 זמן קריאה 35 צפיות

סין היתה במשך שנים עוף מוזר בעיני העולם המערבי. התרבות השונה, הרגלי החיים, הצריכה, האוכל והגישה ההוליסטית למחלות גופניות, עוררה התנגדות בקרב רבים, וחוסר יכולת להכיל את כל מה שמאפיין כל כך את המדינה המיוחדת הזו. כיום פני הדברים שונים לחלוטין ורבים מוצאים את עצמם הופכים לתמוכים נלהבים של הפילוסופיה הסינית, בעיקר בכל הנוגע לבריאות.

לא רק מסעדות סיניות

הישראלים נחשפו לסין בעיקר דרך הבטן. מסעדות סיניות שצצו בארץ בשנות השמונים, הביאו רבים מאיתנו למפגש קולינארי ייחודי ומרתק, בו למדנו כי הכמות אינה מדד לאוכל טעים וכי אורז יכול להיות מעדן, אם רק נדע כיצד להכין אותו, כמותו גם האטריות.

מה שלא ידעו רבים מאיתנו, הוא כי גם קודם להופעתן של המסעדות הסיניות הארץ, בחרו רבים אחרים לאמץ את צורות הריפוי הסיניות והרפואה הסינית שאותה אנו מכירים היום כרפואה משלימה, או אלטרנטיבית. טיסה לסין בעקבות הרפואה הסינית הפכה לשגורה בקרב כל מי שחיפש תשובות מעמיקות לאופן הטיפול בסימפטומים שונים שאינם מבוססי הרפואה המערבית וכן, בזכות התגליות פורצות הדרך שמציעה הרפואה הסינית.

מדיקור ועד פאנג שואי

לרפואה הסינית יש עבר ארוך ומפואר עד מאד. כבר בסין הקדומה נעשה שימוש באמצעים שאנו מכנים אותם "הוליסטיים", רוחניים, המבוססים על האמונה החזקה כי קיים חיבור עז בין גופו ונפשו של האדם וכי הטיפול באדם צריך להתמקד על כל המכלול ולא רק בסימפטום הזה. הגישה דוגלת באבחון הסימפטום והתייחסות לאנרגיות הזורמות בגוף האדם, הקרויות צ'י. אנרגיות אלו זורמות באופן מאוזן והרמוני בגופנו. ברגע שיש חסימה בזרימה, מופר האיזון וזהו המקור למחלות. כך לפי הרפואה הסינית. כדי להשיב לגוף את האיזון הנדרש לו ולאפשר לאנרגיות החיים לזרום באופן תקין והרמוני, יש לשחרר את החסימה. שחרור החסימה מתבצע באופנים שונים, ביניהם דיקור במחטים, הכנת תמצית מצמחי מרפא, עיסוי, למשל טווינא או שיאצו ועוד.

אימוץ אורח החיים הסיני, במיוחד בתחום הטיפול בעצמנו מבטיח מציאת שקט, רוגע ושלווה בתוכנו, יחד עם שיפור המערכת החיסונית כולה. מאחר והגישה הסינית מאמינה בחיבור גוף ונפש, כשמתבצע אבחון על מטופל, נלמדים גם הרגלי התזונה שלו, המתחים בחייו, הרגלי השינה, אורח החיים ועוד. כל זאת מבלי להתייחס עדיין לסימפטום. בעיני הרפואה הסינית הסימפטום הוא רק איתות של הגוף שמשהו לא תקין בתחזוקה שלו. הטיפול הוא אינדיבידואלי למטופל, זאת בניגוד לתרופות מדף של הרפואה הקונבנציונלית, שתפקידן לטפל בסימפטום בלבד. הגישה הסינית רוצה לטפל באדם, לחזק אותו, להבין מה המקור לסימפטום וכיצד להפעיל את הגוף, כך שבפעם הבאה יתנגד לסימפטום וידחה אותו מעליו. זה כל הסוד.

מסדרים את הבית

גישה סינית מעניינת נוספת שצברה אוהדים רבים במשך השנים, היא ריפוי האדם באמצעות סידור הבית שלו. גישה המוכרת לכולנו בשם פאנג שואי. בדיוק מתוך האמונה כי גוף האדם זקוק להיות מאוזן ועם זרימה הרמונית של האנרגיות בתוכו, כך גם הבית, המכיל את יושביו, חשוב שיהיה מסודר באופן בו אין חסימות ופינות דוקרות ומכאיבות. פאנג שואי משמש בשני אופנים. האחד, מההיבט העיצובי, אותו מאמצים כיום מעצבי פנים רבים, והאחר מההיבט הטיפולי, המאמין כי מגורים בסביבה בריאה, תומכת והרמונית, תורמת לחיזוק האדם.

מה דעתך?

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

No Comments Yet.

Previous
טבעות אירוסין יהלומים וזהב לבן